Du er her: Forside / Bøker / Forelskelsene
Forelskelsene
Kr. 379,-
Kjøp denne boken

ISBN: 9788275475297
Utgivelsesår: 2012
Oversatt av: Kristina Solum

Originalens tittel:
Los enamoramientos

Bla-i-boka:


 Del på facebook  Del på Twitter  Del på MySpace  Del på Nettby  Del på Google  Del på Yahoo!  Del på Digg 
Del på E-post

Tips en venn: Fra :




Javier Marías

Forelskelsene

Javier Marías er blitt tildelt den prestisjefylte Formentor-prisen for sin samlede litterære karriere.
 
Javier Marías siste roman Forelskelsene kom ut i Spania i april i fjor. Siden har boka solgt nærmere 150 000 eksemplarer i Spania, og knapt vært ute av bestselgerlistene. Forelskelsene er et nytt høydepunkt i Marias forfatterskap: en særegen beretning om kjærlighetens gåter og skjebnens makt. For første gang har Marías valgt en kvinnelig hovedperson: María Dolz klarer ikke bli kvitt tanken på det stormlykkelige paret Desvern, som hun nettopp møtte. Særlig ikke når hun kommer over bildet av den forelskede Miguel Desvern død i avisen. Hva var meningen med den lykkelige historien om de to? Og enda vanskeligere: Er forelskelse i det hele tatt en god ting for oss mennesker?

Marías er Spanias største nålevende forfatter, og noe så sjeldent som en forfatter som kombinerer enorm litterær anseelse med stort salg og høy popularitet. De siste årene har Marías også opplevd et internasjonalt gjennombrudd: Totalt har han solgt over seks millioner eksemplarer av romanene sine på verdensbasis, og bøkene hans er oversatt til nærmere førti språk. The Guardian kalte Marías siste bok på engelsk for «kanskje det første virkelige mesterverket skrevet i det 21. århundre», og nylig kjøpte Penguin Classics kjøpte nylig opp rettighetene for store deler av det tidligere forfatterskapet.

Forelskelsene ble kåret blant årets beste bøker i en rekke spanske aviser og tidsskrifter i 2011, og vant prisen som Årets bok i 2011 i storavisen El Pais.





Presse

«En fascinerende, forunderlig elegant og tiltalende roman.»
Jan Askelund, Stavanger Aftenblad

«Et mentalt eventyr fra en av Spanias største samtidsforfattere.»
Thea Marie Dolva, Fædrelandsvennen

«Et spansk mesterstykke.»
Astrid Fosvold, Vårt land

«Forelskelsene
skaper en film noir-aktig verden som oser av kjølig eleganse, ulmende lidenskap og intellektuelle utfordringer.»
Hilde Slåtto, Dagsavisen

«Forelskelsene er noe av det beste jeg har lest - noen sinne. Han skriver så elegant, så autoritativt og stilsikkert at det er fryd fra første til siste side. Anbefales herfra til himmelen!»
Janicke Heldal Stray, blogger

«Javier Marías er en av verdens største nålevnde forfattere.»
Claudio Magris

«Javier Marías er en av de få som virkelig fortjener Nobelprisen i litteratur i dag.»
Orhan  Pamuk

«En stor forfatter.»
Salman Rushdie

«Javier Marías bruker språket som en anatomiker bruker skalpellen, han skjærer inn og åpenbarer de innerste hemmelighetene til dette merkeligste av alle vesener: mennesket.»
W.G. Sebald

«Etter min mening er Javier Marías en de fremste forfatterne i Europa i dag.»
J.M. Coetzee

«Det neste Javier Marías fortjener nå er en Nobelpris.»
The Observer

«En av de mest originale forfatterne som skriver i dag.»
The New York Times Book Review




Javier Marías

Javier Marías

Javier Marías er Spanias største nålevende forfatter
Mer om forfatteren og forfatterens bøker





Web av NASO