Du er her: Forside / Bøker / Nordlyset
Nordlyset
Kr. 329,-
Kjøp denne boken

ISBN: 9788275476232
Utgivelsesår: 2013

Bla-i-boka:


 Del på facebook  Del på Twitter  Del på MySpace  Del på Nettby  Del på Google  Del på Yahoo!  Del på Digg 
Del på E-post

Tips en venn: Fra :




Pål Brekke, Fredrik Broms

Nordlyset

En guide

Hva er vakrere en kald vinternatt enn å få et glimt av Nordlyset som danser over himmelen?
I tusener av år har folk i nord latt seg begeistre av det spektakulære lysshowet på nattehimmelen. Fenomenet har satt mytologiske spor i en rekke kulturer på den nordlige halvkule og blitt tilskrevet alt fra dansende ånder til Guds vrede. Men ingen tenkte på å sette det i forbindelse med solen før for hundre år siden. Da oppdaget den norske forskeren Kristian Birkeland at det skyldtes at solen bombarderer jordkloden med partikler.

Vi vet nå at nordlyset oppstår når ladede partikler fra solen vekselvirker med jordens magnetiske felt, som sender partiklene ned mot atmosfæren hvor de kolliderer med gasser og lyser opp himmelen. Ved å overvåke solen, er det derfor mulig å forutsi hvor og når nordlyset oppstår.

I Nordlyset – en guide gir Pål Brekke og Fredrik Broms svar på alt du ønsker å vite om Nordlyset: Når kan man se det? Hvor bør man reise? Hva slags utstyr trenger man? Og sist men ikke minst: hvordan tar man sine egne bilder av verdens eldste og mest spektakulære lysshow?









Presse

Aftenposten har intervjuet Pål Brekke og Fredrik Broms.

Bergens Tidende har snakket med Fredrik Broms

Dagavisen har intervjuet Pål Brekke om Nordlyset

Se Fredrik Broms og Pål brekke på God Morgen Norge

Pål Brekke

Pål Brekke

Pål Brekke er solfysiker og arbeider som seniorrådgiver ved Norsk romsenter.
Mer om forfatteren og forfatterens bøker


Fredrik Broms

Fredrik Broms

Fredrik Broms har spesialisert seg på å fotografere nordlyset og har vunnet flere internasjonale priser for sine fantastiske fotografier av astronomiske fenomener.

Mer om forfatteren og forfatterens bøker





Web av NASO